Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Žijete s frajerom "nadivoko"? 5 vážnych dôvodov, prečo by ste sa mali zobrať

Žijete s frajerom
Spolužitie bez sobáša je dnes rozšírený fenomén.

Áno, čakáme spolu (druhé) dieťa. Nie, neberieme sa. Svadba už dávno nie je podmienkou na rodinný život. Ale... obrovské ale!

Život bez papiera má svoje úskalia, ktoré sa prevalia, až keď sa niečo stane. Náš právny systém nepozná a neuznáva vzťah druh a družka, a tak je životný partner v porovnaní s manželom/manželkou v mnohých situáciách vo veľkej nevýhode. Právnička Bronislava Pavelková nás upozornila na tie najmarkantnejšie.

 

1. HOSPITALIZÁCIA. Personál nemocnice môže poskytnúť informácie o zdravotnom stave len príbuzným. Darmo ste rodičmi spoločných detí a žijete spolu na jednej adrese iks rokov. Iste, s vaším súhlasom budú partnerovi informácie poskytovať. No ak ste v bezvedomí, v kóme, na liekoch či zafačovaná ako Tutanchamón, ťažko ich z vás vypáčia.

2 obrázky v galérii Na lásku papier netreba, na život áno!

2. V PRÍPADE ROZCHODU nevyjasnené vzťahy k majetku. Ak je majiteľom bytu, domu, auta len jeden z vás, ten druhý nemá na vyrovnanie žiaden nárok. Bez ohľadu na to, ako dlho ste spolu ten majetok spravovali, zveľaďovali a koľko ste doň obaja investovali. Aj keď máte zdokladované, že ste napríklad zaplatili novú kuchyňu, na vyrovnanie máte nárok len za obdobie dva roky dozadu. Zvyšných trebárs aj dvadsať je premlčaných.

 

3. DEDENIE. Životný partner má v prípade smrti druhého partnera právo na oveľa menšie nároky ako manžel/manželka. Vždy dedí v druhej až tretej skupine a delí sa o podiel nielen s deťmi, ale aj s rodičmi a so súrodencami zosnulého. Takže z bytu, v ktorom ste prežili celý život, vám možno ostane podiel, ktorý nebude stačiť ani na garsónku. A pozor, toto sa nedá vyriešiť či obísť ani závetom!

Pripravte si vreckovky, toto vás dojme: Šialene zamilovaní muži prezradili, prečo tak zbožňujú svoje ženy

4. VDOVSKÉ A VÝŽIVNÉ. V prípade smrti partnera alebo rozchodu nemáte nárok ani na jedno. Tak isto sa na vás nepresúva nájomné právo pri bývaní v nájomných a družstevných bytoch.

 

5. NETVORÍ SA SPOLOČNÝ MAJETOK. Všetko, na čom chcete mať obaja podiel, si musíte administratívne ošetriť. Je to mnoho byrokratických komplikácií, ktoré stoja čas a peniaze.

Čítajte viac o téme » Vzťahy a sex, Láska, Svadba, Láska a vzťahy

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
5 vecí, ktoré musíte vedieť o Meghan Markle: Čo skrýva budúca manželka...
Je pre vás tým pravým? Toto je 5 znamení, ktoré vám to jasne prezradia
Verné Panny verzus záletní Strelci: Ktoré znamenia patria ešte medzi...
Psychológovia to povedali jasne: Toto je dôvod, prečo moderné vzťahy...
Bude svadba! Princ Harry sa čoskoro ožení s nádhernou Meghan Markle
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×