08.10.2007 07:46 | Šport | Hokej

Svatoš si otvoril strelecký účet v sezóne, Budaj vychytal ďalšie víťazstvo

NEW YORK - Brankár Colorada Peter Budaj vychytal v pondelok svoje druhé víťazstvo v aktuálnej sezóne. V dueli proti San Jose sa v útoku presadil aj druhý Slovák v drese „lavín“ Marek Svatoš.

Najväčšou hviezdou duelu však bol syn slovenskej legendy Petra Šťastného - Paul, ktorý strelil jeden gól a na ďalšie štyri prihrával.

V pomerne dlho vyrovnanom zápase rozhodli domáci o víťazstve štyrmi gólmi v priebehu ôsmich minút tretej tretiny.

Gólman Budaj svoj tím podržal hneď v úvode, keď počas štvorminútového vylúčenia Hejduka chytil päť striel na svoju bránku, vrátane čistej šance Roenicka. Rodák z Banskej Bystrice kryl v stretnutí celkovo 24 striel. Skóre duelu otvoril veterán Joe Sakic, pre ktorého to bol už 611. presný zásah v kariére a v historickej listine najlepších strelcov preskočil na 14. mieste Bobbyho Hulla. Kapitán Colorada potom prihral aj na druhý gól svojho tímu, čím zase dosiahol 1591. bod v kariére a prekonal tak v tabuľkách ďalšiu legendu Phila Esposita.

Žralokom sa podarilo v II. tretine znížiť na rozdiel gólu, no v záverečnej tretine už nedokázali zo súperom držať krok. Gólostroj domácich odštartoval v 41. minúte Paul Šťastný, ktorý si s celkovo piatimi kanadskými bodmi vytvoril nové osobné maximum. Center Avalanche sa zároveň dostal na čelo kanadského bodovania. Na 5:1 zvyšoval svojim prvým tohtosezónnym gólom Marek Svatoš. Dvadsaťpäťročný Košičan je piatym Slovákom, ktorý skóroval v novom ročníku NHL.

Výsledok:

Colorado - San Jose 6:2 (2:0, 0:1, 4:1)

Góly: 16. Sakic (Paul Šťastný, Liles), 18. Hejduk (Sakic, Paul Šťastný), 41. Paul Šťastný (Hejduk, Leopold), 43. Hejduk (R. Smyth, Paul Šťastný), 48. SVATOŠ (Finger, Arnason), 49. R. Smyth (Paul Šťastný) - 28. Clowe (Pavelski, Ehrhoff), 58. Clowe (Bernier, Rivet).
Vylúčení: 8:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 26:26. Brankári: BUDAJ - Nabokov (49. Patzold). Diváci: 15 876.

Štatistiky slovenských hokejistov pôsobiacich v kanadsko-americkej NHL k 7. októbru 2007:

(za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút)

Brankári
(za menom nasleduje počet zápasov, gólový priemer, percentuálna úspešnosť zákrokov):