Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Podvody boli, sú a budú: Takto rozoznáte kvalitnú čokoládu od lacného fejku!

Podvody boli, sú a budú: Takto rozoznáte kvalitnú čokoládu od lacného fejku!
Staňte sa znalkyňou čokolády

Staňte sa zbehlou znalkyňou čokolády a vyberte si len to najlepšie, čo sladký svetový trh ponúka...

1. Cukor má v čokoláde úlohu zla – zapamätajte si to raz a navždy. Čím menej kakaa, tým viac bielych kryštálikov a nezdravšia tabuľ ka, takže pod 60 % ani nechoďte. Ak považujete cukrovinky, ako plnené tyčinky, biela čokoláda, poleva na keksíkoch či rôzne bonbóny za čokoládu, potom ste pravú čokoládu ešte nikdy nejedli!


2. Kvalita čokolády závisí od kvality všetkých druhov surovín a od výroby. Nemenej dôležitá je vôňa a symfónia chutí. Keďže obsah kakaa je len jedným z údajov o výrobku, dve 75 % čokolády z rozdielnych kútov sveta môžu chutiť odlišne. Okrem toho platí, že víno s vysokým podielom alkoholu nemusí byť nevyhnutne lepšie než to, ktoré ho má menej. A tak je to aj s čokoládou.

3. Podvod! Čokoláda v drahom šate podporovaná silnou reklamou môže vyzerať vábne, ale vnútri nemusí byť zlato. Nebojte sa vyskúšať produkt len preto, že nepoznáte meno uvedené na obale – možno ide o kvalitnú čokoládu od malého výrobcu, ktorý nemá peniaze na marketingové ťahy.

Na trhu sú aj takéto vychytávky. (Čokoláda s čajom matcha, dobracokolada.sk)

4. Čítajte informácie na obaloch. Čokoláde prospieva čo najmenší počet prísad a kazia ju nekvalitné suroviny. Keď narazíte na prísady ako vanilín, rastlinný tuk, laktóza, sušené mlieko, kakaový prášok či emulgátory (okrem sójového lecitínu), mali by ste spozornieť. Napríklad taký vanilín je syntetická surovina pripomínajúca vanilku, ktorá zakrýva nepríjemnú arómu lacných kakaových bôbov. Tradičnými zložkami obyčajnej horkej čokolády sú mleté kakaové bôby = kakao, kakaové maslo, lecitín a malé percento cukru.


5. Aby čokoláda zostala čokoládou, treba ju správne skladovať.
Ak sa teplota vyšplhá na 27 až 30 °C, šupnite ju do chladničky. Pred zvlhnutím a inými chuťami ju ochránite uzatvárateľným vrecúškom na skladovanie potravín, z ktorého by ste mali vytlačiť všetok vzduch. Skôr než sa do vychladenej čokolády pustíte, dovoľte jej prispôsobiť sa teplote prostredia – dvadsať minút by malo stačiť.

Čítajte viac o téme » Zdravá čokoláda, Krásny život, Život, Život po tridsiatke

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
Chcete byť šťastné? Navždy zabudnite na tieto 3 slová, ktoré bežne...
Morské panny ožívajú: Ak ich chcete vidieť naživo, vyberte sa sem
Beckhama a Iglesiasa nespája iba sexepíl: Toto majú spoločné!
Nepísané pravidlá pánskej toalety: Naše „čudné“ zvyky sú proti nim nič
Toto je jediné znamenie, ktoré nikdy neklame: Môžete mu slepo dôverovať!

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×