Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Čo s vaším expartnerom, ktorý prestal platiť výživné?

Čo s vaším expartnerom, ktorý prestal platiť výživné?
Život po rozchode býva pre matku ťažší

Dlhý proces rozvodu vo vás zabil aj poslednú peknú spomienku. Staráte sa aj o jeho dieťa a teraz máte pocit, že ho vlastne ani nikdy nechcel? Nevolá, nezaujíma sa a navyše, neplatí výživné! Dieťa má na finančnú podporu nárok a rodič sa nesmie zbavovať zodpovednosti.

Najprv úprimný rozhovor

Ak vám súd stanovil výšku výživného a protistrana neplatí, skúste najprv pokojnejší spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Stavte na pokojný rozhovor (ak sa to dá), bez prílišných emócií. Vysvetľujte, argumentujte, no v pokoji. Ak je to možné, tak za prítomnosti tretej – nestrannej osoby – napr. mediátora. V žiadnom prípade so sebou neberte nabrúsenú kamarátku, ktorá vás už toľkokrát videla kvôli nevydarenému vzťahu plakať. Ani mamu či otca, ktorí cítia, že je ubližované ich dieťaťu. Snaha by sa minula účinkom.

Šikovný mediátor pomôže obom stranám

Je načase viesť rozumný dialóg a dopracovať sa k výsledku. Dôvodov na neplatenie výživného môže byť viacero. Skúste zo začiatku neuvažovať tendenčne. Dajte šancu rozhovoru a snáď sa dopracujete k nejakému výsledku. 

Ak chcete pritvrdiť 

Náklady na život v dnešnej dobe nestoja euro ani dve. Ak zlyhali všetky predošlé pokusy a nechcete nad tým mávnuť rukou, nevzdajte sa. Ak už nie z nedostatku financií, tak úplne z princípu – dajte mu príučku. Žiadne prílišne dlhé ťahanice po súdoch. Pomôže vám exekútor. „Ak si povinná osoba neplní svoju povinnosť, zástupca dieťaťa podá návrh na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi. Zástupca dieťaťa má právo na to, aby si vybral súdneho exekútora.

Anetta Demešová z exekútorského úradu

Návrh na vykonanie exekúcie môže zástupca dieťaťa nadiktovať súdnemu exekútorovi aj do zápisnice priamo na exekútorskom úrade. Súdny exekútor alebo jeho zamestnanci mu s uvádzanými skutočnosťami pomôžu. Návrh na vykonanie exekúcie pri vymáhaní výživného je oslobodený od súdneho poplatku. Je potrebné, aby zástupca dieťaťa presne určil výšku zameškaného výživného a uviedol sumu bežného mesačného výživného. Zameškané výživné je výživné, ktoré dieťaťu povinný nevyplatil do času podania návrhu na vykonanie exekúcie,“ vysvetľuje súdna exekútorka Anetta Demešová z Exekútorského úradu vo Vrábloch.

Nezabudnite na tieto fakty: 

- o výške výživného rozhoduje súd, ak ho ešte nemáte, začnite to riešiť 

- na výšku výživného majú vplyv majetkové pomery rodičov a životná úroveň 

- pri výživnom je stanovená minimálna suma a to 30% zo životného minima. 

Zákon zároveň nestanovuje hornú hranicu.

- Výšku výživného možno meniť v závislosti od zmien pomerov oboch strán 

Praktické rady súdnej exekútorky: 

- Súdny exekútor si vie zistiť všetky informácie o povinnom zo všetkých registrov, kde je evidovaný majetok povinného prípadne vedené iné informácie o povinnom. Oprávnený však môže disponovať informáciami, ktoré sa nenachádzajú v žiadnych registroch. Napríklad kde má povinný svoje aktuálne bydlisko. Tieto informácie sa určite hodia.

- Ak zástupca dieťaťa uvedie správnu sumu, ktorá sa má vymáhať, a aj ju vydokladuje, je to pre súdneho exekútora pomoc a výrazne to skracuje konanie. 

- Prvé plnenie povinného je možné už za mesiac od podania návrhu na vykonanie exekúcie. Je to však individuálne. Povinný môže plnenie odďaľovať tým, že podáva námietky. Do rozhodnutia o nich súdny exekútor nemôže povinnému zraziť z účtu a ani zo mzdy. Prostriedky sa len depunujú u zamestnávateľa alebo v banke. 

- Pri vymáhaní výživného má súdny exekútor o jeden spôsob exekúcie naviac, a to, zadržanie vodičského preukazu.

Čítajte viac o téme » Vzťahy a sex

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
Myslíte si, že ho rozvediete?
Žijete presne tak, ako ste nechceli?
Prečo sa rozvádzame najčastejšie po novom roku?
Buďte tým, kým chcete: Zahrajte si najobľúbenejšie sexuálne roly!
Hriešne erotické tajné zoznamy žien: Spísané a podčiarknuté!

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×