Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Tajomstvá LUNY: 5 vecí, ktoré potrebujete vedieť, ak NECHCETE otehotnieť

Tajomstvá LUNY: 5 vecí, ktoré potrebujete vedieť, ak NECHCETE otehotnieť
Nebuďte lenivá a nespoliehajte sa na to, že „určite sa nič nestalo“.

Až 98 % žien si nie je istých tým, kedy ovuluje. Dáme vám preto rýchlokurz vášho cyklu, aby ste nemuseli v budúcnosti skonštatovať, že „sa vkradla chybička”.

 

1. Kedy ste najmenej a kedy najviac plodná

Technicky je oplodnenie možné iba počas ovulácie – to je v priebehu 12 – 24 hodín života dozretého vajíčka, no v praxi je to zložitejšie. Ak chcete zistiť, kedy približne ovulujete, odpočítajte od počtu dní vášho cyklu 14 dní. Takže, ak má váš cyklus 32 dní, po odpočítaní 14 dní vám vyjde, že ovulujete v 18. deň od začatia menštruácie. No keďže sa váš cyklus môže z mesiaca na mesiac meniť, za najrizikovejšie dni z hľadiska otehotnenia môžete brať aj dva dni pred predpokladanou ovuláciou a dva dni po nej – to je celkovo päť dní.

 

Riskantných však nie je len 5 dní okolo dňa ovulácie, ale teoreticky plodná ste aj tri dni predtým, pretože spermia môže vo vašom tele prežiť až 72 hodín a dožiť sa ovulácie. Najmenej plodná ste 10 dní pred menštruáciou a týždeň po nej. Ak v tom máte zmätok, používajte ochranu alebo antikoncepciu stále – vyhnete sa omylom s malou násobilkou. Okrem toho, sexuálne prenosné choroby nemajú svoje plodné a neplodné dni.

 

2. Ako zistím, že ovulujem?

Dva až tri dni pred ovuláciou vám výtok zosilnie tak, že to určite neprehliadnete. Je priehľadný a má konzistenciu ako surové vajíčkové bielko. Po ovulácii (keď vajíčko odumrie alebo je oplodnené spermiou) výtok zhustne a je ako pasta – no mnohým ženám zoslabne tak, že ho ani nespozorujú. Ovuláciu môže naznačovať aj jemná bolesť v jednom z vaječníkov, ktorá sa prejaví, keď sa z nich vajíčko chystá na odchod, no a tiež zvýšené libido. Štúdie dokonca dokazujú, že ženy majú väčšiu chuť na sex počas svojich plodných dní ako po zvyšok mesiaca.

Ovulovať môžete kedykoľvek.

3. Nemenštruujete? Otehotnieť môžete takisto!

Ak nemávate menštruáciu, pretože máte príliš nízku hmotnosť, alebo vám príde, kedy sa jej zachce, o to viac by ste mali dbať na ochranu a antikoncepciu. Ovulovať totiž môžete kedykoľvek. Ak ste veľmi štíhla, dokonca aj malá zmena hmotnosti môže vyvolať ovuláciu.

 

4. Beriem antikoncepciu, tak som v pohode…

To áno, len dozrite na to, aby ste brali pilulky načas a nie každý druhý deň po dve. Najriskantnejšie je zabudnúť zobrať prvú a poslednú pilulku z balenia, pretože si tým zvýšite možnosť, že sa vám vrátia prirodzené hranice hormónov do normálu a že začnete ovulovať.

 

5. Vkradla sa chybička

Ak nechcete otehotnieť, mali by ste vždy používať určitú formu ochrany. Ak vám antikoncepcia náhodou zlyhá počas vašich plodných dní, nebuďte lenivá a nespoliehajte sa na to, že „určite sa nič nestalo“. Namierte si to rovno do lekárne a pýtajte si tabletku „deň po“ (najlepšie je mať ju doma poruke) – potrat je už zložitejší a nechcené dieťa ešte viac…

Čítajte viac o téme » Vzťah bez detí, Krása a zdravie žien, Vzťahy a sex, Žena

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
Otestujte sa: Tieto svaly rozhodnú o tom, ako si to v posteli dokážete...
Naučte sa čítať z vlastných pier: Prezradia vám mnoho o vašom zdraví!
Nová faktografia muža: Boli by neverní, aj keby vedeli, že im na to...
Prirodzená, sebavedomá, nezvyčajne krásna, či obyčajná žena z davu. Každá...
Tento nebezpečný chorobný pocit postihuje čoraz viac mladých ľudí:...
Mohlo by Vás zaujímať

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×