Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Neuveríte, čo boli ženy ochotné v minulosti urobiť kvôli blond vlasom!

Neuveríte, čo boli ženy ochotné v minulosti urobiť kvôli blond vlasom!
Dnes farbu vlasov dokážeme zmeniť behom pol hodiny.

Blondínka, brunetka, rusovláska? Dilema, ktorú ženy riešia odpradávna, doviedla kozmetických expertov k špičkovým novinkám. Kým praveké Venuše si vystačili s bahnom, nás čakajú na poličkách voňavé prípravky.

 

Zástupy stylistov, kaderníkov a vizážistov sa v súčasnosti snažia podčiarknuť krásu každej z nás a urobiť ju takou výnimočnou, aby doslova svietila v dave. Nebolo to vždy tak, prvé pokusy o kozmetické skrášľovanie mali skôr maskovaciu funkciu, a tak pravekí lovci siahali po métódach ako potieranie vlasov bahnom. Prelom nastal v starovekej galskej civilizácii, ktorá farbičky na vlasy začala využívať aj na vybudovanie rešpektu u nepriateľa, alebo na zdôraznenie rozdielov.

Prečítajte si: 

Neznalosť neospravedlňuje: Páni, toto ženy v posteli NEZNÁŠAJÚ!

Existujú dva typy žien, ktorým neodolá žiadny muž: Ste jednou z nich?

Ave, hena!

Prvú spojitosť s našou terajšou kozmetikou objavili až starovekí Egypťania asi
3 000 rokov pred Kristom, keď objavili henu, ktorá vlasy farbila na červeno a dodávala im lesk. Okrem heny Egypťania disponovali vcelku slušnou paletou farieb na vlasy. Purpurovú získavali z tiel vošiek, žltú z harmančeka a v ich kozmetickej ponuke sa objavil aj prvý zosvetľovač v podobe bahenných zábalov, v ktorých vlasy sušili na tropickom slnku a umývali slanou morskou vodou.

 

Podľa farby spoznáš kráľa

Asi najdôležitejšiu úlohu zohrávala farba vlasov v antickom svete, v ktorom každá spoločenská vrstva mala svoj predurčený odtieň. Červené a blond vlasy mohli mať len ženy z vtedajšej „smotánky“, stredná vrstva sa musela uspokojiť so zosvetľovaním a najnižšej vrstve jednoducho prischla čierna. Kým v staroveku farba zaraďovala ľudí do tried, v asketickom období stredoveku si ženy vlasy zakrývali šatkami.

3 obrázky v galérii Blond je odjakživa považovaný za vzor nevinnosti, ale aj dráždivej naivity.

Blonďavý vzor čistoty

Zabudnime na chvíľočku na terajšie blonďavé sexbomby. Plavá farba vlasov sa totiž v renesancii stala synonymom čistoty a nevinnosti, a tak tie menej šťastné svoje vlasy trápili ostrým slnkom, umývali ich v slanej vode alebo zosvetľovali pomocou octu. Renesančné červenovlásky síce lichotili mužskému oku, ale na druhej boli označované za bosorky až do chvíle, kým na trón nezasadla anglická kráľovná Alžbeta I. a svojou žiarivomedenou hrivou nezmietla predsudky pod koberec.

3 obrázky v galérii Vyvrcholením pompéznosti boli účesy manželky Ľudovíta XVI. Márie Antoinetty.

Živé zviera namiesto gumičky

Počas vlády kráľov Ľudovítov, konkrétne trinásteho a šestnásteho, skromnosť nemala na kráľovskom dvore miesto a súčasťou dobre situovaného človeka sa stala parochňa, ktorú si Francúzi s obľubou zdobili farebným práškom alebo hodvábnymi niťami. Vyvrcholením pompéznosti boli účesy manželky Ľudovíta XVI. Márie Antoinetty. Jej účesy boli dopĺňané o drobné kvetinové záhrady, košíky s ovocím, klietky s papagájmi alebo minimalistickou architektúrou. Módnym výstrelkom vtedajšej francúzskej prvej dámy spravila škrt až revolúcia.

Čítajte viac o téme » Vlasy a nechty, Lesklé a pružné vlasy, Vlasová starostlivosť, Krása a zdravie žien, Trendy účesy, Lesk

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
Staráte sa o svoj hrebeň? Ak ho nebudete čistiť, môžete si "zarobiť"...
Snehobiela platinová blond opäť na scéne: Berte si príklad z týchto...
5 fantastických účesov na leto: Pozor, budete neodolateľné!
Chcete vyzerať oveľa mladšie? 5 trendy účesov, s ktorými sa vám to podarí
Trápia vás neustále mastné vlasy? Tieto 3 veci vyriešia váš nepríjemný...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×