Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

5 osudových CV hriechov: Zapíšte si ich za uši

5 osudových CV hriechov: Zapíšte si ich za uši
Je to vizitka vašej osobnosti.

Životopis a sprievodný list rozhodujú o tom, či sa z masového kastingu dostanete do užšieho výberu medzi adeptov na miesto snov. Pozor však na zásadné chyby.

 

1. CV ako diktát záškoláka

Hrúbky, preklepy, chýbajúca interpunkcia, skloňovanie  à la Vinnetou. Chyby vo vašich vstupných dokumentoch vám zaručene podpília konár, na ktorom sedíte. Zaktivujte vo Worde funkciu spellcheck a ak si stále nie ste svojím písomným prejavom istá, dajte text pred odoslaním skontrolovať niekomu, kto veľa číta a s materinským jazykom nemá problém.

 

2. Mizerný formát, biedna úprava

„Cévečko” nie je len prehľadným súpisom vašich doterajších pracovných skúseností a nazbieraných certifikátov. Je to vizitka vašej osobnosti. Dajte si záležať na celkovej úprave, použite prehľadné, no nápadité usporiadanie a písmo. Na stránkach, ktoré sa venujú trhu práce, čeknite, čo v životopise nesmie chýbať a ako majú byť informácie správne zoradené. Skúste namiesto textového formátu použiť pdf.

3 obrázky v galérii Na pohovore sa vás môže personalista otvorene opýtať, či fajčíte.

3. Málo cielený, príliš všeobecný

Neposielajte ten istý životopis banke, reklamnej agentúre aj miestnemu pivovaru. Ušite si ho na konkrétnu pracovnú pozíciu, o ktorú vám ide. Zabudnite na zbytočnosti typu mám rada spoločenské hry a maľujem kraslice. Vyzdvihnite svoje profesionálne ja – také, ktoré navyše potrebuje firma, ktorej píšete.

 

4. Nesprávne označenie

Váš potenciálny šéf dostáva denne kopec mailov, tak spravte všetko preto, aby ten váš neskončil neotvorený v koši. Do predmetu zadajte správne heslo. Ak nie je uvedené v inzeráte, označte v ňom pozíciu, o ktorú sa uchádzate. V texte stručne vysvetlite, prečo ste na toto miesto najlepším kandidátom. Nech adresát otvorí nedočkavo vašu prílohu.

3 obrázky v galérii Personalisti majú overené spôsoby, ako na pohovore oddeliť zrno od pliev a realitu od fantázie.

5. Pravda s príčeskom

Takmer tretina uchádzačov o prácu vo svojom CV holú pravdu „trošku” prikrášli, doplní a zveličí. Pozor na to! Personalisti majú overené spôsoby, ako na pohovore oddeliť zrno od pliev a realitu od fantázie. Že sa odhalením vaše šance zredukujú na nulu, asi tušíte.

 

Fajčiar/ nefajčiar = Diskriminácia povolená

Pretože nie je zakázaná. Na pohovore sa vás môže personalista otvorene opýtať, či fajčíte a kladná odpoveď môže byť úplne legálnym dôvodom, prečo sa s vami v ďalšom kole už neráta. Európske diskriminačné zákony nedovoľujú diskrimináciu na základne pohlavia, rasy, veku, náboženského presvedčenia, zdravotného hendikepu a sexuálnej orientácie. O závislosti od tabaku sa tam nedočítate ani slovo. Nikotín tak škodí nielen vášmu zdraviu, ale aj kariérnym ambíciám.

Čítajte viac o téme » Žena, Láska na pracovisku, Sebavedomá a úspešná, Práca

Autor: Adriana Forgáčová

NEPREHLIADNITE
Don Juan de Office: Neskončite ako ďalšia "čiarka" v jeho zozname
Povolanie manželka: Pre toto všetko sú osamelé, nešťastné a znudené...
Láska je slepá: Tieto celebritné páry sa spoznali na rande naslepo!
Tieto 3 znamenia zverokruhu čaká najkrajšie leto tohto roka!
Morské panny ožívajú: Ak ich chcete vidieť naživo, vyberte sa sem

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×