Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Od tejto drogy je závislá väčšina ľudstva: Je legálna a všade jej je čoraz viac!

Od tejto drogy je závislá väčšina ľudstva: Je legálna a všade jej je čoraz viac!
Cukor nie je všeliek. Práve naopak.

Fičia na nej už deti v predškolskom veku a mnohí si bez nej vôbec nedokážu predstaviť život. Ako sa jej zbaviť?

Ako ste si už istotne domysleli, reč bude o cukre. Je naozaj aj tam, kde by ste ho najmenej čakali. Ako príklad uvedieme bujón (!). Nehovoriac o párkoch, chlebe a podobne. Vyhnúť sa mu je naozaj ťažké. Výrobcovia potravín vedia, prečo ho tam dávajú. Je to stimulant - a stimuluje okrem iného naše chute - núti nás jesť viac. Navyknúť si na neho je veľmi jednoduché, zbaviť sa závislosti na ňom sa nezaobíde bez abstinenčných príznakov.

 

Samozrejme, má v tele aj svoju dôležitú funkciu - slúži ako efektívne palivo napríklad na dobré fungovanie mozgu, no len málokto sa vie vo svojom stravovaní vyhnúť pridanému cukru. Keď vás pravidelne prepadávajú záchvaty chuti na sladké a neviete si predstaviť deň bez „svojej dávky“, skúste sa závislosti zbaviť pomocou týchto trikov:

 

1. Zvýšte príjem tuku - na to, aby ste sa cítili sýte a spokojné, potrebujete tuk. V 90. rokoch svet masívne propagoval diéty ochudobnené o tuk - no výrobcovia si poradili - pocit spokojnosti po nízkotučných potravinách vyčarovali pridaním cukru. Chudnutie sa teda nekonalo.

Máta vás neustála chuť na sladké?

2. Sladká zelenina - v prvej polovici dňa by ste si mali dopriať väčšie množstvo zeleniny, ktorá prirodzene obsahuje cukor. Mrkva, červená paprika, cvikla, paradajky - táto kombinácia vám pomôže predísť neodolateľnej chuti na sladké popoludní. Pomôcť si môžete aj ovocím.

 

3. Držte stres pod kontrolou - stresu sa občas nikto z nás nevyhne. To, že doslova vdýchnete tabuľku čokolády vás síce upokojí, ale len na krátko. Ubezpečte sa, že v období zvýšeného stresu budete mať prístup výlučne k prirodzeným sladkostiam - orechom a sušenému ovociu. Pozor, kandizované ovocie nie je to isté, čo sušené!

4. Pomôžte si doplnkami - keď vás túžba po sladkom mučí, skúste zvýšiť hladinu prijímaného chrómu (formou výživového doplnku), magnézia a vlákniny (napríklad v podobe psyllia). Tieto doplnky výživy zabezpečia, že u vás nebude dochádzať k tak intenzívnym výkyvom hladiny cukru v krvi.

 

5. Žiadne umelé sladidlá - keď sa vám logicky zdá, že by ste mohli mozog oklamať sladkou chuťou z umelých sladidiel, mýlite sa. Tie môžu napáchať ešte viac škody. Mozog síce dostane signál, že sa prijíma sladké - no aké prekvapenie - to sladké neúčinkuje! Preto si bude pýtať viac a viac. Niektoré výskumy dokonca dokázali priamu súvislosť medzi priberaním a používaním umelých sladidiel.

 

Doprajte si čas, buďte na seba dobré, meditujte, jedzte veľa ovocia a zeleniny a okrem dobrého pocitu sa prekonanie vašej závislosti na sladkostiach určite odrazí aj na vašej postave a celkovom pocite zdravia.  

Čítajte viac o téme » Chudnutie a cvičenie, Diety ktoré fungujú, Detská oslava

Autor: redakcia EVA

NEPREHLIADNITE
7 signálov, že jete priveľa cukru: Ak sa v nich nájdete, treba ihneď...
Pleť obsypaná vyrážkami nie je v poriadku! Vypátrajte, či za to môže...
Priberáte, no neznášate diéty? Takto sa vám podarí dostať zo začarovaného...
Podarilo sa vám schudnúť? Ak si chcete udržať váhu, tá najdôležitejšia...
Dodržujte naše dobré rady, keď nechcete po veľkonočných sviatkoch zapínať...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×