Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Zdá sa vám, že zarábate málo? 8 trikov, ktoré vám zaistia vyšší plat

Zdá sa vám, že zarábate málo? 8 trikov, ktoré vám zaistia vyšší plat
Ak budete postupovať podľa týchto bodov, určite nič nepokazíte.

Fachčiť ostošesť a potom namiesto výplaty dostať almužnu je mrzutosť, ktorú mnohé z nás poznajú. My ženy o to častejšie, že zarábame celosvetovo (!) o 20 % menej ako muži.

Koučovia a kariérni poradcovia sa však zhodujú v jednom – o vyšší plat treba bojovať! Zamerajte sa na pozitívny výsledok a tieto body, ktoré vás k nemu dovedú.

1. Správne NAČASOVANIE

Prvé pravidlo znie – svojho šéfa musíte zachytiť vo vhodnom čase! To znamená nie v pondelok, keď má práce nad hlavu, a takisto nie v piatok, vtedy je duchom už ktoviekde. Najvhodnejší čas je uprostred týždňa v popoludňajších hodinách. Vtedy je veľká šanca, že s plným žalúdkom je aj šéf spokojnejší a nemá energiu veľa namietať. Do úvahy berte aj dlhodobý časový plán. O prilepšenie sa odporúča požiadať mesiac až tri pred Novým rokom, lebo približne vtedy sa sumarizujú finančné záležitosti firmy.

4 obrázky v galérii Počkajte si na ten správny čas.

2. Nechcite MILIÓN

Dobre si premyslite, koľko si vypýtate. Vaša požiadavka by nemala byť premrštená. Mohla by zamestnávateľa rozosmiať či uraziť. Nájdite zlatý stred, sumu, ktorou neurazíte ani jeho, ani seba a svoje pracovné výkony. Prehrajte si v hlave posledný odrobený mesiac, spomeňte si na veľké aj malé veci, ktoré ste kvôli práci podstúpili, a potom si úprimne odpovedzte na otázku: Koľko by som mala dostať, aby som sa cítila v pohode? Nezabudnite, musí to byť suma, pri ktorej cítite, že je opodstatnená a nemáte dojem, že ste vykorisťovaná.

3. ERIKA zarába viac

Koľko zarábajú kolegyne, zaujíma síce každého, ale pamätajte, pred šéfom je táto téma tabu. Ak naňho totiž hneď vybehnete so slovami, že Erika a Helenka zarábajú o päťdesiat eur viac, vaše akcie začnú okamžite klesať. Jednak preto, že hovoriť o finančnom hodnotení s kolegami býva zakázané, a druhý dôvod je to, že vás budú brať ako netímovú hráčku, ktorá túži po peniazoch len pre akýsi pocit krivdy. Pamätajte si, že pred šéfom bojujete samy za seba.

 

4. Pripravte si ARGUMENTY

Ak chcete uspieť, musíte byť argumentačne nepriestrelná. Vyhraďte si čas na to, aby ste zosumarizovali všetky svoje úspechy, maily spokojných zákazníkov, malé aj veľké dôkazy, že ste firme zarobili alebo ušetrili peniaze. Spíšte ich do bodov a urobte si mapu highlightov, ktorú šéfovi predložíte. Naši „bosovia“ totiž veľakrát ani netušia, koľko toho v skutočnosti robíme, preto ich občas treba konfrontovať s pravdou.

4 obrázky v galérii Sivej myške sám od seba nikto nepridá.

5. Ste skutočne PRÍNOSOM?

Kým vôbec predstúpite pred šéfov stôl, ešte poslednýkrát kritickým okom zhodnoťte, či ste pre firmu skutočným prínosom a peniaze navyše si zaslúžite. Ak sa totiž roky venujete rutinnej práci, nerobíte pre firmu nič navyše, nerozšírili sa vám kompetencie a chcete žiadať vyšší plat len preto, lebo vo firme robíte dlho, šéfa pravdepodobne nepresvedčíte.

 

6. Hrozby výpoveďou sú TABU

Nebudeme vám ťahať medové motúzy popod nos a povieme vám úprimne – niekedy naozaj neostáva nič iné, len si po vyšší plat prísť do inej firmy. Ak však nemáte žiadnu ponuku a ani predstavu, kam by ste šli, rozhodne sa šéfovi svojou výpoveďou nevyhrážajte. Stále tu existuje možnosť, že by vám pokojne povedal „tak si choď“ a vy by ste ostali úplne bez príjmu.

7. VYJEDNÁVAJTE

Niekedy sú peniaze problém, keďže firma je malá a zisky sú nízke. Zo svojich požiadaviek však neustupujte a trvajte na tom, aby váš výkon ohodnotili. Keď nie finančne, šéf vám môže vyhovieť inak – zaujímavým barterom, náhradným voľnom, prácou z domu, týždňom dovolenky navyše alebo preplatením kurzu, ktorý vám pomôže v práci.

4 obrázky v galérii Koľko by ste chceli dostať, aby ste bola šťastná?

8. Robte si REKLAMU

Zapamätajte si jedno - ak v pracovnom svete platí nejaká pravda, tak je to tá, že sivým upracovaným myškám v kúte nikto nepridá a nespomenú si na nich ani pri povyšovaní. Falošná skromnosť je váš úhlavný nepriateľ, preto hovorte o svojej práci objektívne a keď sa narobíte na nejakom projekte ako kôň, nenechajte si to pre seba.

Čítajte viac o téme » Život, Krásny život, Práca, Život po tridsiatke

Autor: Katarína Mikulová

NEPREHLIADNITE
Z vrcholu až na úplné dno: Tieto celebrity majú hlboko do vačku
Týmto 4 znameniam môžete len ticho závidieť: Dostanú všetko, po čom túžia!
Viete si to predstaviť? Vedci vyrobili nohavičky, ktoré netreba prať celý...
K šťastnému vzťahu potrebujete len tieto maličkosti: ALE POZOR, patria...
Povolanie manželka: Pre toto všetko sú osamelé, nešťastné a znudené...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×