Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Otestujte svoju inteligenciu: Ak ste tieto vtipy pochopili správne, gratulujeme - ste hlavička!

Otestujte svoju inteligenciu: Ak ste tieto vtipy pochopili správne, gratulujeme - ste hlavička!
Pripravte sa na poriadnu nálož.

Porozumieť vtipu, ktorému sa smejú iba "nerdi" (kto sleduje Teóriu veľkého tresku, vie, o čom hovoríme), v sebe spája taký zvláštny šarm - jednak sa cítime veľmi šikovní, na druhej strane tak trochu hlúpo...

Pred istým časom sme uverejnili hŕstku vtipov pre intelektuálov:

10 vtipov, ktoré pochopia iba inteligentní: Koľkým z nich rozumiete? Ľahké to nebude!

Poďme si niektoré z nich zopakovať - tentokrát aj s vysvetlením. :-)


1. Pavlov sedí v bare a pije pivo. Zrazu zazvoní telefón, on vyskočí a skríkne: "Ach nie, zabudol som nakŕmiť psy!"

 

Vysvetlenie: Meno Pavlov nám najviac rezonuje v spojení "Pavlovov reflex" takže asi nie je nutné hovoriť viac o jeho profesionálnej deformácii.

 

2. Príde Riman do baru a objednáva: "Prosím si jeden Martinus!" Barman hovorí: "Myslíte Martini, nie?" Riman na to: "Keby som chcel dve, tak to poviem hneď na začiatku."

 

Vysvetlenie: Slovo Martini znie tak trochu "latinsky" a v latinčine je koncovka jednotného čísla -us a koncovka množného čísla -ini, čo je dôvod, prečo by si Riman myslel, že slovo Martini znamená viac nápojov - preto si zmenil koncovku na Martinus.

 

3. Príde Riman do baru, zdvihne dva prsty a zvolá: "5 pív prosím!"

 

Vyvetlenie: V rímskych čísliciach sa číslo 5 označuje ako V, takže dva prsty vedľa seba na ruke znamenajú rímsku päťku.

 

4. Aký je rozdiel medzi etymológom a entomológom? Etymológ ho pozná.

 

Vysvetlenie: Entomológia je veda zaoberajúca sa výskumom hmyzu, etymológia
pôvodom a dejinami slov a ich významov - čo znamená, že etymológ by mal vedieť o rozdielnych významoch týchto pojmov.

 

5. Koľko surrealistov potrebujeme na to, aby sme zaskrutkovali žiarovku? Rybu!

 

Vysvetlenie: Surrealizmus je umelecký smer, ktorý sa zaoberá vytváraním bizarného a nelogického umenia. A keďže tento vtip ako taký nedáva zmysel, môžeme ho považovať za surrealistické dielo.

6. Prečo si matematici zamieňajú Vianoce a Halloween? Pretože Oct 31 = Dec 25.

 

Vysvetlenie: Pretože Oct 31 predstavuje v osmičkovej číselnej sústave (Octal- OCT.), to isté ako Dec 25 v desiatkovej sústave (Decimal - DEC). Takže je to v podstate to isté, iba v rôznych číselných sústavách.

 

7. Profesor Heisenberg išiel autom veľmi rýchlo. Policajti ho zastavili a hovoria: "Máte vôbec predstavu, ako rýchlo ste šli?" Heisenberg na to: "To neviem, ale viem presne, kde sa nachádzam."


Vysvetlenie: Werner Heisenberg bol nemecký fyzik a jeden z tých, ktorí sa zaoberali kvantovou mechanikou. Jeho známy princíp neurčitosti hovorí, že presne vieme určiť buď miesto alebo rýchlosť častice. Dôsledkom princípu je teda fakt, že nie je možné teoreticky ani experimentálne určiť polohu a hybnosť častice súčasne.

Prečítajte si:

10 vtipov, pri ktorých vám klesne sebavedomie: Schválne, rozumiete aspoň jednému z nich?!

8. Logikovej manželke sa narodí dieťa. Lekár dá novorodenca priamo do rúk otca. Žena sa pýta: "Je to chlapec alebo dievča?" Logik odpovedá: "Áno."


Vysvetlenie: Ak sa na otázku pozrieme čisto z logického a formálneho hľadiska, musí byť na otázku odpoveď "Áno". Ak sa spýtate "Je to chlapec alebo dievča?", odpoveď "áno" predstavuje pravdu - je to buď chlapec alebo dievča. 

 

9. Ide Einstein so Schrödingerom autom a prejdú mačku. Einstein zastaví, a ide sa pozrieť, čo s ňou je. Schrödinger ho zadrží a hovorí: "Neblázni, chceš ju zabiť?"


Vyvetlenie: Pojem "Schrödingerova mačka" ste už možno počuli. Ale čo to znamená? Je to myšlienkovy experimnet, ktorý vymyslel v roku 1935 Erwin Schrödinger aby dokázal nezrovnalosť kvantovej mechaniky. Predstavme si mačku nepriedušne uzatvorenú v nepriehľadnej krabici. V krabici je tiež umiestnený prístroj obsahujúci rádioaktívny nuklid a nádoba s jedovatým plynom. Pokus je navrhnutý tak, že po jednej hodine je 50% pravdepodobnosť, že sa nuklid rozloží. Pokiaľ prístroj detekuje rozpad nuklidu, uvoľní plyn, ktorý otrávi mačku. Podľa princípov kvantovej mechaniky sa nuklid, ktorý nie je pozorovaný, nachádza v stave superpozície "rozloženého nuklidu" a stavu "nerozloženého nuklidu" (existuje v oboch stavoch zároveň). Z toho vyplýva, že aj celá sústava by sa mala nachádzať v superpozícii stavov. Rozpadnutý nuklid - mŕtva mačka a nerozpadnutý nuklid - živá mačka. Avšak, ak otvoríme krabicu, uvidíme iba jeden z týchto stavov. Mačka rozhodne nemôže byť "zároveň živá aj mŕtva". Takže pokiaľ sa pôjdu na mačku pozrieť, budú už vedieť výsledok, a ten môže byť - mŕtva. Kým to nevidia, mačka môže aj žiť.

Čítajte viac o téme » Krásny život, Život, Život po tridsiatke

Autor: Eva Hrdličková

NEPREHLIADNITE
Toto vám spríjemní leto: Káva, ktorá chutí ako tá najlepšia dovolenka!
Najväčšie kauzy sexuálneho harašmentu v histórii! (2. časť)
Snívalo sa vám toto? Aj milionári potvrdili, že sa nečakane dostanete...
Narodili sa, aby zmenili svet: Tieto 3 znamenia majú tie najlepšie...
Mladé ste len raz: Skôr než sa usadíte, skúste v živote tieto veci!

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×