Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Zoznam najstresujúcejších povolaní rastie: Zotrvať na týchto pozíciách môže byť nebezpečné!

Zoznam najstresujúcejších povolaní rastie: Zotrvať na týchto pozíciách môže byť nebezpečné!
Nie, toto nie je normálne.

Je práca IBA práca alebo poťahuje nitkami súkromia oveľa viac, ako sme si ochotní priznať?

S prácou je to ako s láskou. Keď ste v tom až po uši a každým úderom srdca - pomyselná či, nedajbože, reálna čiara medzi prácou a súkromím sa vám bude vo vašom živote kresliť asi len veľmi ťažko. Úprimne? To je ten lepší prípad.

 

Ak ste dobrá šéfka, šéfujte si aj doma. Nie je však nič horšie, ako keď neznášate svoju prácu sprievodkyne turistov a aj napriek tomu so zdvihnutou „favorkou“ sprevádzate s výraznou dikciou a gestami svojho rezignovaného frajera aj medzi regálmi v potravinách. Poznáme aj nadšencov, ktorí majú nevšednú prácu, z ktorej sú chorí v tom lepšom zmysle, no aj takých, ktorí sú z práce frustrovaní a vyčerpaní úplne reálne a bez „smajlíka“.

 

Najstresujúcejšie zamestnania

Portál CareerCast každoročne zverejňuje rebríček najstresujúcejších povolaní. Vyplýva z neho, že: Prvé priečky patria vojakom v zálohe, vojenským generálom, konkurujú im požiarnici, záchranári, piloti, event manažéri či ľudia pracujúci v PR sektore. O šéfoch veľkých firiem, novinároch, policajtoch, predajcoch, účtovníkoch a taxikárov nehovoriac. 

 

Keď bliká červená
Krásne sa to číta, keď to ide. Horšie je, keď to nejde a pracovný život, či už vedome, alebo nevedome, devastuje ten súkromný. Ten, kto má nejaké pracovné vyhorenie za sebou, nám dá za pravdu. Keď vám v nedeľu večer pri pomyslení na začiatok pracovného týždňa naskakuje žihľavka, ratujte, kým je čas!

 

Problém môže vzniknúť napríklad u vedúceho pracovníka. Ak je zvyknutý, že väčšinu dňa riadi ľudí, ktorí ho poslúchajú na slovo, môže mať problém prísť z práce domov a zmeniť nastavenie voči partnerovi, deťom. Naša pracovná rola nás robí citlivých na určitú oblasť života, v ktorej pracujeme. Manažéri citlivejšie reagujú na funkčnosť, výkon, stylisti na módu. Prenášanie pracovnej roly do súkromia môže ohrozovať vzťahy s blízkymi, viesť k rozpadu rodiny, strate priateľov. V povolaniach náročných na zvládanie stresu je oddeľovanie práce od súkromia náročnejšie, no o to potrebnejšie.

Našli ste sa v zozname?

Buďte mimoriadne opatrní ak sa objavia ťažkosti so spánkom, bolesti hlavy, pokles energie, rýchlo sa unavíte, strácate chuť do jedla. Na úrovni psychiky je to neschopnosť uvoľniť sa, problémy so sústreďovaním, úzkostné alebo depresívne prežívanie, paranoidné myšlienky, negatívne postoje k práci i k sebe samému, strata zmyslu života, motivácie až vyhorenie. Nezriedka hľadá človek úľavu v užívaní liekov, alkohole či iných látkach a tým sa môže celý problém ďalej prehlbovať.

 

Najpohodovejšie zamestnania

sú vraj univerzitní profesori, krajčíri, potom zamestnanci kartoték, klenotníci, ako piati skončili technici z medicínskych laboratórií, šiesti audiológovia, siedmi dietológovia a posledné priečky „no stress“ rebríčka uzatvárajú kaderníci, knihovníci a „drill press operatori“, čo je niečo ako obsluha automatickej vŕtačky. No nič. Aj to treba. Aspoň že je pri tom pohoda...

 

Klišé či ani nie?

To, čo sa hovorí o učiteľkách, policajtoch, programátoroch, ste už v niektorom z odtieňov pestrej palety fórov počuli. Ak teda dovolíte, v klišé sa vŕtať nebudeme. Či predsa len? Pýta sa šéf zamestnanca: Čo by ste označili za základný problém vašej práce – neznalosť alebo nezáujem? Zamestnanec: Neviem... a ani ma to nezaujíma...

Čítajte viac o téme » Krása a zdravie žien, Práca pri počitači, Práca

Autor: Redakcia Eva

NEPREHLIADNITE
4 skvelé tipy ako bojovať s únavou: Takto zatočíte s chorobou našej...
Zamestnanie vplýva aj na sexuálny život: Najvášnivejší bude, ak robí...
Harvard z kuchyne? Študujte na prestížnych univerzitách online a zadarmo
Potrebujete sa prebrať na počkanie? Skúste tieto malé triky
Karolína Chomisteková nás vydesila: Toto nosí v záhadnom čiernom vrecúšku!
Mohlo by Vás zaujímať

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×