Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

7 signálov, že jete priveľa cukru: Ak sa v nich nájdete, treba ihneď spozornieť!

7 signálov, že jete priveľa cukru: Ak sa v nich nájdete, treba ihneď spozornieť!
Sladká chuť je rozkoš. Veľa sladkého je hrozba.

Pekne si s nami zahrala príroda, len čo je pravda. Na jednej strane nám dala sladkú chuť, ktorá je synonymom pôžitku, pohladenia a rozkoše, na druhej strane cukor šialene škodí zdraviu. Kedy treba naozaj spozornieť?

Vedci vypracovali zoznam siedmich signálov, ktoré hovoria jasnou rečou: jeme priveľa nedobrého cukru. Ak pasujú aj na vás, malá zmena životného štýlu určite nie je naškodu.

 

1. Ste stále unavená

Pocit, že máte málo energie a bez ohľadu na to, čo robíte, nerobíte a koľko spíte, ste stále unavená, je prvým zo signálov, že máte v jedálničku priveľa cukru. Energia z potravín s vysokým obsahom cukru totiž doslova zavalí telo, no trvá to iba chvíľu a potom sa prihlási únava. 

Vyrobte si vlastný elixír na tvár: Sérum s vitamínom C si zvládnete pripraviť sama!

Sú jedinečné a vypovedajú aj o povahe: Pozor, toto všetko o vás prezrádzajú vaše odtlačky prstov!

2. Mávate neodolateľnú chuť na niečo sladké

Je vysoko pravdepodobné, že ste na cukre už závislá. Dopracovať sa k tejto závislosti nie je v súčasnom modernom svete nič zložité a nič nezvyčajné. Oveľa ťažšie je túto závislosť poraziť. Podľa odborníkov pomáhajú jednak behaviorálne úkony (vždy, keď dostanete chuť na sladkosť, dáte si kus zeleniny) a tiež psychoterapia alebo aspoň zamýšľanie sa nad tým, čo si cukrom nahrádzate. Máte lásku? Dobrú prácu? Pochopenie? Bezpečie?

 

3. Ste často predchladnutá alebo mávate nádchu

Nadmerná konzumácia cukru oslabuje imunitu, čo vedie k podstate častejším výskytom ľahších ochorení ako sú nádcha, prechladnutie, sopeľ, ale aj ku ťažšiemu priebehu kvasinkových infekcií.

4 obrázky v galérii Časté prechladnutia, nádchy a sople môže mať na svedomí aj cukor.

4. Zahmlené myslenie

Tento efekt sa dostavuje najmä po jedle, kedy telo dostalo istú dávku cukru, no chce ho viac, viac, viac. Nalieha tak intenzívne, že sa neviete na nič poriadne sústrediť. Ale mozog s tým sám neprestane. Riešením je vydržať tieto momenty nepohody a nabudúce si dať cukru menej. Na dobrej ceste ste vtedy, keď sa vám pred tým zbožňované sladké jedlá či cukroviny budú zdať až príkro sladké.

 

5. Veci nie sú také sladké ako bývali

Súvisí to s predchádzajúcim bodom, chuťové poháriky si tak zvykli na sladké, že už majú problém rozoznávať ho. Dostanú sladké a ani o tom nevedia, preto pýtajú niečo ďalšie, sladšie.

4 obrázky v galérii To, čo sa vám voľakedy zdalo sladké, je dnes sladké primálo? Pozor, ste v ohrození!

6. Problémy s pleťou, nohami a kruhmi pod očami

Cukor priamo súvisí s problémami ako sú rosacea, akné, ekzém či nadmerné premasťovanie vlasov. Vysoký príjem cukru má negatívny vplyv aj na hladinu adrenalínu, čo spôsobuje takzvanú únavu adrenalínu a prejavuje sa nemiznúcimi tmavými fľakmi pod očami. A ak vás bolievajú chodidlá, s veľkou pravdepodobnosťou za to tiež môže cukor a nie vaše nové topánky. Tvrdia to newyorskí pediatri pod vedením doktorky Sherri Green, ktorí zistili úzky súvis medzi nadmerným požívaním cukru a plantárnou fascitídou.

4 obrázky v galérii Vyrážky a kruhy pod očami. Poďakujte sa cukru!

7. Naberanie na hmotnosti

Toto zrejme nepotrebuje ďalší komentár, je zákonité, že pokiaľ nie ste v druhom stave, ale vaša konfekčná veľkosť sa v priebehu roka zmenila o dve – tri čísla smerom nahor, s cukrom nie je všetko v poriadku.

Čítajte viac o téme » Chudnutie a cvičenie, Jarná dieta, Krása a zdravie žien

Autor: Lucia Čibenková

NEPREHLIADNITE
Zisťovali sme, čo všetko modelka vyradila zo svojho jedálnička: Gisele,...
Vedci šokujú diétou, pri ktorej je povolené jesť v noci: Zeleninu...
Deň, na ktorý ste rok čakali: Poriadne sa najedzte, je Svetový deň bez...
4 skvelé tipy ako bojovať s únavou: Takto zatočíte s chorobou našej...
Vedci priniesli prekvapivé fakty o vitamíne C: Užívame ho zbytočne?

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×