Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

9 nenápadných príznakov depresie: Máte ju vy alebo niekto blízky? Takto to zistíte!

9 nenápadných príznakov depresie: Máte ju vy alebo niekto blízky? Takto to zistíte!
Smútok je normálny a prechodný stav, depresia je choroba. Našťastie liečiteľná.

Každý sa občas cíti pod psa. Je to normálne. Ale niekedy smútok prerastie do niečoho iného. Do tichej, ale akútnej bolesti duše.

Je známe, že veľké a nepríjemné zmeny v živote, ako sú náhla strata zamestnania, úmrtie blízkeho človeka alebo rozpad vzťahu, vyvolávajú veľký stres, ktorý môže byť spúšťačom poruchy nálady a viesť k depresii.  Ak máte vy alebo niekto vám blízky niektorý z nasledujúcich deviatich príznakov, môže to znamenať, že treba vyhľadať odbornú pomoc. Psychológa, psychiatra, poradňu...

 

1 Bolesť bez príčiny

Trpíte bolesťami chrbta, ktoré nepoľavujú a nemáte potuchy, kde sa vzdali? Podľa Mayo Clinic, čo je nezisková organizácia združujúca medicínskych odborníkov, nevysvetliteľná fyzická bolesť, najmä bolesti chrbta alebo bolesti hlavy, môžu byť príznakmi depresie. Darmo sa budete napchávať liekmi na bolesť, chrbát bude bolieť ďalej a duša tiež, pretože na tú analgetiká nezaberajú.

Zabúdate? Použite tento trik na zlepšenie pamäte a už sa vám to nestane!

Toto ste o káve nevedeli! Nielenže vás preberie, ale pomôže aj na tvári či v kuchyni!

2. Ťaživá únava

Ak máte stále pocit, že ste vyčerpaná, hoci ste si v noci dobre pospali, môže to znamenať, že sa niečo deje. Pocit únavy po viac ako 12-hodinovom spánku môže naznačovať poruchu nálady. 

 

3. Šialene smutná princezná

Možno vás nič nerozveselí, nič nezdvihne kútiky úst a ku všetkému a všetkým ste ľahostajná, chladná. Podľa profesora Simona Rego z Albert Einstein College of Medicine a riaditeľa odbornej psychologickej prípravy na Montefiore Medical Center, ak človek nemá motiváciu vstať ráno z postele a venovať sa buď povinnostiam, alebo aj veciam, ktoré ho iba tešia, s vysokou pravdepodobnosťou má depresiu. 

 

4. Tik tak bum!

Naštvete sa a vyletíte častejšie, než zvyčajne? Ste ako sopka plná hnevu, ktorá chrlí žeravú lávu a otrávené plyny na všetky strany? Hoci na podráždenosť existuje veľa dôvodov, môže byť tiež jedným z príznakov depresie. 

5. Hmotnosť ako na hojdačke

Je bežné, že v stresových situáciách alebo počas choroby niektorí ľudia jedia viac než zvyčajne a iní zase menej. Ale ak ste za krátky čas naozaj výrazne pribrali alebo naopak stratili chuť do jedla, treba spozornieť. Podľa Národného ústavu pre duševné zdravie zmeny hmotnosti alebo chuti do jedla môžu viesť k depresii.

 

6. Roztržitosť a nesústredenosť

Z času na čas zabúda každý a nič to neznamená. Ale ak máte dlhšie problém robiť rozhodnutia, sústrediť sa a pamätať si veci, už nie je všetko s kostolným poriadkom. Mali by ste sa o tom zmieniť svojmu lekárovi.

Stále osamelá, stále smutná, stále bez života? Môžno za to môže depresia.

7. Pocity viny

Depresia je porucha, ktorá môže vážne ovplyvňovať každodenný život. Pocit viny alebo beznádej z toho, že nie ste šťastnejšia, produktívnejšia respektíve lepšia v čomkoľvek, môže byť príznakom depresie. Faktom je, že sa snažíte dosť, ale zdravie hapruje. 

 

8. Osamelosť a izolácia

Byť sám je niekedy skvelé. Občas si jednoducho potrebujete dať pauzu od ľudí. Ale ak máte pocit, že ste od ľudí odlúčená, izolovaná a osamelá, môže byť na vine depresia. 

 

9. Priveľa času online

Priznajme si to: mnohé trávime pomerne dosť času online. Problém to je vtedy, keď máme viac virtuálnych vzťahov než reálnych, pretože sa stránime ľudí, čo je jedným z príznakov depresie. 

Autor: Lucia Čibenková

NEPREHLIADNITE
Stále unavená? Príčina je oveľa vážnejšia, ako ste si možno mysleli
Stres ničí vašu krásu? Bojujte proti nemu ako topmodelka Elsa Hosk!
Severanky presne vedia, že týchto 7 vecí treba robiť pre krásu!
5 najväčších virtuálnych mýtov o zdraví: Prestaňte im už veriť!
Skolila vás nepríjemná choroba? S týmito potravinami ju môžete spoľahlivo...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×