Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Budúci rodičia, je čas prehodnotiť životný štýl! Zoznam 9-tich vecí, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú schopnosť počať dieťa

Budúci rodičia, je čas prehodnotiť životný štýl! Zoznam 9-tich vecí, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú schopnosť počať dieťa
O tom, či sa vám podarí počať, nerozhoduje len frekvencia milovania.

Mnoho príčin, ktoré komplikujú "výrobu" potomka je neobjasnených, ale väčšina je už dobre známa. Okrem veku či zdravotného stavu na schopnosť počať dieťatko vplýva aj životný štýl. Oboch partnerov.

Obaja ste zdraví, relatívne mladí a predsa to nejde? Možno treba hľadať príčinu medzi desiatimi faktormi, ktoré sú súčasťou životného štýlu, ale pokoj, dajú sa ovplyvniť.

 

1. BMI index mimo normy

Ak je jeden z vás obézny, alebo aj naopak, podvyživený, je to pre telo signál, že rozmnožiť sa je problém. Podľa štúdie publikovanej začiatkom februára v magazíne Human Reproduction má hmotnosť potenciálneho otca rovnako veľkú váhu ako hmotnosť matky. Obézne páry si znižujú šancu počať až o 59%.

Vzdala hold materstvu, no zostala nepochopená: Tehotná Beyoncé ukázala na Grammy takmer všetko!

20 šteklivých otázok: Viete, čo má váš partner v posteli najradšej a čo všetko v nej už zažil?

2. Stres

Tehotnej žene každý hovorí, aby sa nestresovala, pretože to škodí bábätku. Ibaže stres znižuje až o 50% šancu otehotnieť. Potvrdila to aj štúdia publikovaná v už spomínanom magazíne. Celý rok sledovali 400 párov a ukázalo sa, že ženy, ktoré mali zvýšenú hladinu stresového biomarkeru alfa-amylázy, neboli schopné otehotnieť. Netreba hneď vešať prácu na klinec, ale treba si do života zakomponovať aj jogu, meditácie, prechádzky, čas pre seba.

 

3. Prepínanie síl pri cvičení

V zdravom tele zdravý duch, to určite platí. Ale keď to na tréningoch žena preháňa, neostáva jej energia na rozmnožovanie sa. Štúdia robená v roku 2012 ukázala, že ženy s normálnou hmotnosťou, ktoré robia náročné kardiocvičenia päť a viac hodín týždenne, majú problém otehotnieť. Ak chcete dieťatko, hýbať sa môžete ďalej, ale pokojnejšie.

Kým ženy, ktoré chcú otehotnieť, by to s cvičením nemali preháňať, muži by naopak mali pridať.

4. Priveľa telky

Sedenie pred obrazovkou výrazne znižuje kvalitu spermií, to je krutá pravda, milí muži. Podľa štúdie publikovanej v British Journal of Sports Medicine, muži, ktorí sledovali televíziu viac ako 20 hodín týždenne, mali o 44% menej životaschopných spermií než tí, ktorí si telku neužívali. Namiesto toho si treba zacvičiť: páni, ktorí sa športu venujú hodinu denne, majú o 73% lepší spermiogram.

 

5. Jáj, to mäso

Muži by z jedálnička mali vylúčiť aj údené a ďalej spracované červené mäso, aspoň na čas by sa mali vzdať párkov, burgrov, slaniny a salám, ak chcú, aby ich "potvoriek" bolo čo najviac a boli životaschopné.

 

6. Mobil vo vrecku

Hovorí sa o tom už roky, niektorí veria, iní nie, ale metaanalýza (analýza desiatok štúdií, ktoré sa týkali aj vplyvu elektromagnetického vyžarovania na kvalitu spermií), preukázala, že toto žiarenie ovplyvňuje DNA štruktúry v spermiách, ktoré sú potom buď menej schopné oplodniť vajíčko, alebo sa zvyšuje riziko poškodenia plodu.

7. Príliš veľa sexu

Prekvapí, že? Veď keď chceme otehotnieť, nesmieme sa v posteli flákať. No ako sa zdá, nie je dobré ani to preháňať, pretože pri každodennom milovaní sa mužovi nestihne vytvoriť dostatok kvalitných spermií. Ak je cieľom tehotenstvo, lekári odporúčajú milovať sa raz-, dvakrát do týždňa a počas ovulácie obdeň.

 

8. Príliš málo sexu

Ešte stále sme v téme. Ukazuje sa, že aj príliš málo milovania má vplyv na plodnosť. Platí napísané vyššie. Robiť to iba trikrát počas ovulácie jednoducho nestačí, pretože potom má žena zníženú imunity a ďalšie ukazovatele dôležité pre otehotnenie.

 

9. Fajčenie

Každá zapálená cigareta znižuje životaschopnosť spermií u mužov a u žien likviduje vajíčka. Vyjadrené v číslach, fajčiari majú šancu na tehotenstvo o 13% nižšiu než nefajčiari. 

Čítajte viac o téme » Detská oslava, Diety ktoré fungujú

Autor: Lucia Čibenková

NEPREHLIADNITE
Toto sú 4 najlepšie oleje na varenie: S nimi neurobíte krok vedľa!
Pozor na riskantnú CICO diétu: Tento hollywoodsky výstrelok je poriadne...
Khloé Kardashian sa podarilo extrémne schudnúť: Takúto drastickú diétu...
Eva Longoria porodila: Pozrite sa na prvý rozkošný záber jej malého...
5 spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus: Uľahčite si cestu ku krásnemu telu!

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×