Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Magazin EVA

Túžite premeniť sen na realitu? Učte sa od génia - Christiana Diora!

Túžite premeniť sen na realitu? Učte sa od génia - Christiana Diora!
Synonymom módneho domu Christian Dior bola distingvovaná elegancia.

Súčasná móda oslavuje návrhára znovuzrodením tohto štýlu a my spomienkou na život a dielo veľkého návrhára.

Christian Dior bol veľmi zdvorilý, jemný muž. Ženám sa vždy úctivo uklonil a pre niekoľko stoviek svojich zamestnancov osobne vyberal vianočný darček. Nemal rád samotu, vyhľadával ju iba vtedy, keď tvoril novú kolekciu. Vtedy sa v stave hlbokej depresie zatvoril v niektorom svojom vidieckom sídle a nekonečné hodiny kreslil návrhy dovtedy, kým nebol spokojný s víziou novej kolekcie. Pustil k sebe len obsluhu s jedlom. A keď konečne vyšiel von so stovkami skíc, jeho asistenti sa pustili do ich rozkresľovania.

18 obrázkov v galérii v Diorovej prvej kolekcii boli šaty, ktoré vážili 8 kíl, a večerné róby ťažké 30 kíl. Kritici sa pýtali, čo je také úžasné na štýle, ktorý robí zo ženy iba sexuálny symbol a symbol mužovho spoločenského postavenia?

Znie to neuveriteľne, ale tento zdržanlivý hanblivý muž bol tvrdý, zdatný obchodník, bez čoho by módny biznis naštartoval iba ťažko. Keď ho módny dom Neiman Marcus prvýkrát pozval do Ameriky, Dior okamžite vycítil netušené možnosti amerického trhu a pri prvom rokovaní s obchodnými partnermi len zľahka prehodil: „My predávame nápady.“ A vysvetlil, že kúpou jedného modelu ešte nemá obchodník právo vyrábať podľa neho nekonečné množstvo kópií. Začal tak úplne nový systém predaja módneho dizajnu prostredníctvom licenčných poplatkov. Najskôr predal licencie na ponožky a kravaty, neskôr na bielizeň.

 

Obchodný talent

Od roku 1949 ako prvý návrhár vôbec dostával percentá z každého rozmnoženého modelu a nápadu. Kožušiny, ponožky, kravaty a parfumy sa začali vyrábať v regionálnych továrňach po celom svete, a keďže niesli meno jeho salónu, priniesli mu svetovú slávu. Priatelia pre Diorove obchodné schopnosti rozdelili jeho meno symbolicky na Dieu – boh a Or – zlato. No módny dom Christian Dior naďalej predával aj luxusnú haute couture. V päťdesiatych rokoch pokryl až polovicu exportu francúzskej haute couture do Ameriky.

18 obrázkov v galérii Prvé leopardie šaty od Diora

18 obrázkov v galérii Šaty Christian Dior zo súčasnosti.

Obeť vlastného perfekcionizmu

Dior bol perfekcionista. Sám si nastavil extrémne vysokú latku. Každú sezónu dvakrát do roka šokoval kolekciou, ktorá úplne zmenila štýl tej predošlej. Navyše, stále rozširoval svoje obchodné aktivity. Viedol salóny v New Yorku, Londýne, Caracase, Mexiku, Chile a návrhy vždy prispôsoboval proporciám miestnych žien. Každý rok musel nakresliť až tisíc návrhov.

18 obrázkov v galérii Diorove kreácie urobili z modeliek dokonalé, takmer nereálne ženy.

Bol pod stálym stresom. Prekonal dva srdcové záchvaty, navyše sa mu nedarilo v láske. Pre veľký rešpekt sa k nemu máloktorý muž odvážil priblížiť. Až keď sa v roku 1956 bláznivo zamiloval do mladého muža Jacquesa Benitu, zdalo sa, že ten jeho náklonnosť opätoval. Dior sa dokonca kvôli nemu rozhodol podstúpiť odtučňovaciu kúru, na ktorú sa napriek odhováraniu svojej astrologičky vybral v lete 1957. Večer, desať dní po príchode na taliansku kliniku v Montecatini, podľahol infarktu. Mal iba päťdesiatdva rokov. Po jeho neočakávanej smrti v roku 1957 sa stal hlavným dizajnérom firmy mladučký Yves Saint Laurent, ktorý mu robil štyri roky asistenta. Celý svet so zatajeným dychom čakal, čo sa stane s módnym impériom Christian Dior. Dostal sa do dobrých rúk, našiel nového génia...

Čítajte viac o téme » Ľudia, Móda

Autor: Zuzana Šujanová

NEPREHLIADNITE
Lesk a bieda módnych dní v Paríži: Najdivnejšie kreácie na móle!
Vieme dôvod: Prečo nemohla mať Meghan Markle na Wimbledone klobúk ako...
Kate Middleton na Wimbledone doslova zažiarila: Top outfit posledných dní!
Skvelý štýl nie je len výsadou dospelých: Internet ovládli tieto detské...
Najnepohodlnejšie topánky na nohách celebrít: Pre krásu sa trpí, ale až...

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×