Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
Najnovšie číslo 12/2014

Najnovšie číslo časopisu Madam Eva

Kniha Tiene bieleho orgovánu od Zuzany Širokej je príbehom o rodinnom šťastí, láske, zdravých deťoch, krásnom dome... Ideálny život. Nie je to však len ilúzia? Každý máme svoj vlastný príbeh, svoje vlastné tajomstvo...

MADAM EVA - mesačník pre ženy, ktoré vedia, čo chcú. 

Práve v predaji!

 

Všetky šťastné rodiny sú si navzájom podobné,

 každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.

(Lev Nikolajevič Tolstoj)

 

Viac o knižke:

Zuzana Široká: Tiene bieleho orgovánu 

Postav dom, zasaď strom, sploď deti a znič každého, kto sa pokúsi ohroziť šťastie tvojej rodiny. Kam až siaha túžba po rodinnom šťastí? Kde sú hranice rodičovskej lásky? Rodina Ďumbierovcov sa navonok ničím nelíši od iných – zdá sa, že žijú svoj splnený sen, bývajú v krásnom novom dome uprostred čarovnej záhrady a tešia sa zo zdravých detí. Je to však len ilúzia. Tiene z minulosti im pripomínajú, kto sú a aká krv prúdi v ich žilách. Pod kríkom bieleho orgovánu náhodne objavia človeka, ktorý očividne neopustil svet dobrovoľne. Kto to bol a čo má spoločné s rodinou? Pozná niekto jeho tajomstvo, a ak áno, ostane naďalej utajené? Každý z členov rodiny má svoj vlastný príbeh a... každý mlčí. Román o pokrvných putách, starých vášňach, skrytých túžbach, čistej láske i strachu zaujme napínavým príbehom aj pohľadom do komplikovaného vnútorného sveta postáv, ktorými zmietajú silné emócie.

Ukážka z knihy Tiene bieleho orgovánu:

Ivo

Mal rád máj. Vtedy jeho záhrada žiarila sýtymi, vyzývavými farbami, ktoré mu hladili oči. Ružové kvety jabloní, biele čerešne. Zelená tráva a v nej žlté púpavy. Modrá obloha a vlhká tmavohnedá zem na čerstvo zrýľovanej hriadke. Neskôr do nej presadí paradajky. Mal rád máj. Vtedy si dovolil na chvíľu sa uvoľniť, sadnúť si na lavičku pod gaštan, zavrieť oči a započúvať sa do frenetického bzukotu včiel.

Ale na šiji ho mrazilo vždy.

V máji aj inokedy. Nikdy si nemohol byť istý, či sa z lieskovej húštiny pri plote niekto nevynorí a nepríde dokončiť to, čo kedysi dávno začal. Ivo bol pripravený, bol stále v strehu.  No máj mal aj tak rád.  Napriek tomu, že v máji sa vždy diali veci.

V máji jeho matku nadobro opustil surový milenec Miklós a spolu s ním odišiel aj jej zdravý rozum. V máji mu doslova spadla strecha na hlavu, v máji ho zradil nevlastný brat a aj vlastná žena ho podviedla v máji. V máji sa hlásili na svet nechcené a neočakávané deti, v máji sa mu pravidelne rúcal svet a občas aj dom. Vždy po niekoľkých rokoch, vždy v máji.

            Všetko začalo nevinne – šťastím.

Bol máj, rok 1982, Ivo mal dvadsať rokov a práve položil základný kameň svojho domu. Presnejšie povedané, začal hĺbiť základovú jamu. Dva roky makal a šetril ako blázon a nakoniec sa mu podarilo získať pozemok s výmerou na dva domy, zarastený tŕním a ostrou zelenou trávou. Milena bola tehotná, v robote sa mu darilo, mama bola zdravá a nevlastný brat zdrhol ktoviekam. Májová idylka.

Máj 1982 bol v Československu relatívne pokojný, bublalo to len pod pokrievkou a to Iva nezaujímalo. Nebol v strane, ale ani otvorene proti, mal pred očami jediný cieľ – krásny dom na krásnom pozemku. Záležitosti mimo pozemku, práce a rodiny ho zaujímali len okrajovo; prezidentom bol Husák, jednooký medzi slepými, Milena bola platonicky zamilovaná do doktora Sovu z Nemocnice na okraji mesta, Briti sa vylodili na Falklandoch. Nič z toho nemohol ovplyvniť tak, ako konzistenciu malty, ktorá centimeter po centimetri spájala sivé kvádre, z ktorých mal raz vyrásť najhonosnejší dom v celej ulici.

Aj vyrástol. Ivo sa nenápadne poobzeral okolo seba, a keď nikoho nezazrel, siahol do trsu vysokej trávy pod lavičkou, ktorú zámerne zabudol pokosiť, a vytiahol odtiaľ poloplnú fľašu s priesvitnou tekutinou. Zubami ju odzátkoval a podvihol ruku smerom k domu:

„Na zdravie, ty barabizňa! Rástli sme spolu a spolu sa aj zrútime. Ale ešte nie, ešte mám dosť sily na to, aby som ti spevnil múry, keď bude treba,“ predniesol slávnostne a odpil si.

„Na zdravie!“ ozvalo sa mu za chrbtom.

„No doriti,“ zamrmlal nezreteľne.

„Pokojne si dajte, ja vás neprezradím,“ usmiala sa naňho ich podnájomníčka. Majka, nie Maja. Pod pazuchou zrolovaná deka, v ruke hŕba papierov zopnutých obrovskou spinkou. Z vrecka na kratučkých odstrihnutých džínsoch jej vytŕčala neodmysliteľná krikľavozelená fixka.

„A veru si dám, dobrá je, z minuloročných sliviek z tamtoho stromu pri komposte. Môžem aj tebe ponúknuť, moja?“ Ivo zdvorilo utrel hrdlo fľaše rukávom.

„Ja pijem iba zelený čaj, pomáha mi sústrediť sa,“ odvetilo to vrkočaté stvorenie, ktoré chodilo ticho ani víla. „Len som sa chcela opýtať, či si tu niekde môžem vystrieť deku. Vnútri mi už nič nejde do hlavy a zajtra mám skúšku.“

„Aha, tu pod orech môžeš. Už som tam pokosil, nebudú ťa otravovať včely. Náš Andrej sa tiež rád učieval vonku. Aj on je študovaný.“

„Viem, viem. On je najstarší?“

„Nie, nie, najstaršia je Aneta, na jeseň bude mať tridsať. To by si nepovedala, pravda?“

„Veru nie, keby nie Kristínky, považovala by som ju za rovesníčku.“

„To jej musíš povedať, poteší sa. Ale ja už idem, nech sa môžeš v pokoji učiť. Uvidíš, v našej záhrade ti to pôjde ako po masle,“ Ivo už vstal z lavičky, ale vlastne sa mu ani nechcelo odísť. S tou žabkou sa dobre rozprávalo, tak normálne, prirodzene. Nemusel starostlivo voliť slová ako pri vlastných deťoch.

„Už sa teším, nikdy som sa neučila v záhrade.“

„Vážne? Nevravela si minule, že tam, odkiaľ si, ste mali tiež veľkú záhradu?“

„Mali, bol to skôr park, ale učievala som sa v izbe. Dokonca ani zeleninu sme tam nepestovali. Škoda, celkom rada by som si vyskúšala nejaké záhradné práce.“

„Tak toto som od vlastných detí jakživ nepočul! Vieš čo? Príď zajtra podvečer, musím vyťahať prerastený šalát zo skleníka, môžeš mi pomôcť,“ navrhol Ivo, no vzápätí neisto dodal: „Ak teda nebudeš oslavovať skúšku. Nemusíš, keď nechceš.“

„Prídem rada, už sa teším. A ja vás pozvem na zelený čaj. Uvidíte, povzbudí vás rovnako ako tá pálenka.“

„No, uč sa už, moja, nech si zajtra skoro doma,“ Ivo si brnkol na pozdrav do klobúka a odkráčal smerom ku garáži. Kútikom oka ešte zazrel, ako si Majka rozložila deku, posadila sa na ňu a začala sa prehŕňať v kope papierov s pestrofarebnými záložkami.

Tá malá mu bola sympatická. Nie tak, ako sú mužom okolo päťdesiatky sympatické mladé, dlhonohé, dlhovlasé študentky. Začínal ju mať rád ako... ako čo? Možno ako sestru, veľmi mu pripomínala Mariku, keď ju videl naposledy so zbaleným kufrom deň predtým, než emigrovala do Austrálie.

„Vraj zelený čaj!“ pousmial sa popod fúzy. 


NAJNOVŠIE články
Módny trend: Soft tayloring

MÓDNY TREND: SOFT TAYLORING

Tuxedo alebo rovné sako odhaľuje viac ženských tvarov ako v minulom roku
Dvojičky známych hviezd, o ktorých ste nevedeli

DVOJIČKY ZNÁMYCH HVIEZD, O KTORÝCH STE NEVEDELI

Niektorí ľudia sú tak slávni, že zatienia aj svoju rodinu, a najmä súrodencov. A pritom majú...
Strhujúce čítanie s Madam Evou!

STRHUJÚCE ČÍTANIE S MADAM EVOU!

Strhujúci príbeh si prečítajte hneď po vašej Madam Eve
Módny trend: Zimná rozprávka

MÓDNY TREND: ZIMNÁ ROZPRÁVKA

Prevláda farebnosť tmavého dreva, základných kovov a lesných rastlín.
Zdravé pečenie raz-dva-tri!

ZDRAVÉ PEČENIE RAZ-DVA-TRI!

Ale aj tak môžete na Vianoce zažiariť s receptami, ktoré sme vyskúšali a vrelo odporúčame ďalej...
Chic premiéra s Jennifer Aniston

CHIC PREMIÉRA S JENNIFER ANISTON

Tento dlhoočakávaný film je naplnený hereckými hviezdami. Jennifer nenechala jeho uvedenie...
Žijete s mužom bez zábran, ktorý sa správa ako Tarzan?

ŽIJETE S MUŽOM BEZ ZÁBRAN, KTORÝ SA SPRÁVA AKO TARZAN?

Dostali ste pozvanie na večierok vedenia vašej firmy a vy neriešite, čo na seba, ale skôr ako...
Módny trend jesene: Pelerína

MÓDNY TREND JESENE: PELERÍNA

Prehodiť sa dá cez všetky druhy oblečenia. Noste ju k nohaviciam, čižmám, šatám aj roztrhaným...
Sedem hriechov proti kráse

SEDEM HRIECHOV PROTI KRÁSE

Rady spravíme poriadok v tom, v čom majú mnohé z vás neporiadok. Začneme od piky: Čo nerobiť, aby...
Módny trend: vidiecky štýl v súlade s prírodou

MÓDNY TREND: VIDIECKY ŠTÝL V SÚLADE S PRÍRODOU

Protikladom mestskej módy je oblečenie z prírodných materiálov a farieb. Chcete byť výnimočná? Len...
Eva.sk > Archív MadamEva

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×